Cześć!

Zastanawiacie się jakie produkty możemy zamienić na diecie bezglutenowej. Przejście na tą dietę nie koniecznie oznacza szukanie produktów z przekreślonym kłosem.

Dzisiaj przedstawiamy Wam całą listę takich produktów, które z pewnością nie będą szkodliwe dla Waszego organizmu i zastąpią produkty z ryzykiem zagrożenia. Jeżeli macie jakieś przeciwwskazanie, czy zastrzeżenia podzielcie się nimi w komentarzach.

Zastąp mleko krowie mlekiem roślinnym np. migdałowym, sojowym, ryżowym czy kokosowym. Zamiast smażyć potrawy na maśle, użyj oleju kokosowego, masła roślinnego, oleju lub oleju z oliwek.

Ważną sprawą jest również zastąpienie mąki pszennej, żytniej, jęczmiennej czy owsianej na mąkę amarantusową, mąkę skrobiową, mąkę gryczaną czy mąkę z sorgo, sojową czy tapiokę.

Ulubiony makaron pszenny należy zamienić na makaron ryżowy, sojowy, z mąki kukurydzianej. Płatki śniadaniowe pszenne zamieńcie na kukurydziane lub ryżowe.

Kolejną kwestią jest alkohol. Jak już kiedyś wspominaliśmy na diecie bezglutenowej zabronione jest piwo, ale itakże wódki zawierające gluten. Dlatego należy przestawić się rum, tequilę, koniak, brandy czy wódkę z ziemniaków, winogron lub śliwek.

A jak się ma sprawa z uwielbianymi przez większość osób słodyczami. Proponowane na diecie bezglutenowej są: cukier, miód, czekolada gorzka, lizaki, migdały, dżem, konfitury oraz sezam.

Jeżeli chodzi o mięso i wędliny to kiełbasy, parówki, pasztety, mięso mielone i pasztety należy zamienić na świeże mięso i ryby, wędliny wysokogatunkowe  oraz wędliny suszone tj. kabanosy.

A Wy znacie jakieś inne produkty, które możemy bezpiecznie jeść na diecie bezglutenowej?